Sunday, August 19, 2012
Mis toimus 20. augustil 1991 Kaukasuse mägedes?
kodukalt http://yloka.era.ee/ 'blogi/ uudised' alt saame vastuse:
Eesti lipp lehvib siin Karatšai-Tšerkessias, Tširjukoli jõe ülemjooksul Eesti mägimatkajate turiaadi õppelaagris juba alates 13. augustist. Laagri ülem on Edgar Haavik, õppuste juht allakirjutanu, majandusülem Kalev Palo, päästeteenistuse vanem Are Trell, toitlustusülem Ene Palo ja arst Sirje Uustalu. Regulaarselt iga päev jõuavad siia matkagrupid Eestist. Rongiga Põhja-Kaukasuse Nevinnomõsski ja Tšerkesski jaama. Edasi tellitud autobussidega Karatšajevski kaudu kivikarjäärini. Lõpus kümmekond kilomeetrit jalgsi mägedes turiaadi laagrisse. Täna on kohal kõik 223 Eesti matkajat, õppusedki põhiliselt sooritatud.
Lõunamaa keskpäevane päike teeb liiga. Julgemad meie hulgast jahutavad end kiire vooluga mägijões. Siis saab sooja päikese paistel jälle olla! Kuni järgmise supluseni. Vaheldumisi kuuma ja külma! Siin kõrgemal mägedes elavad põhiliselt karatšaid, Elbruse lähedal elavate balkaaride sugulusrahvus. 1944. aastal aeti mõlemad väikerahvad oma kodumaalt välja kuiva Kesk-Aasia steppi ja alles 1957. aastal saadi luba oma kodumägedesse tagasi pöörduda. Kas jälle kordub küüditamine nii Eestis kui siin?
Ratsahobusel tuleb karatšai rahvusest ’džigitt’ Rašid, kohaliku päästeteenistuse töötaja. Ja erinevalt eelnevatest päevadest, rõõmsate uudistega: putšistid kaotavad Moskvas oma võimu ja Tallinnas on Eesti Ülemnõukogu välja kuulutanud riigi iseseisvuse taastamise. Tänu Rašidi ametkondliku raadioside kanalitele saime pidevalt infot sündmustest Moskvas ja isegi Tallinnas. Sündmuste haripunktis ratsutas ta iga paari tunni järel uute uudistega meie laagrisse. Saime teada Tallinna teletorni piiramisest, Lenini kuju mahavõtmisest. Milline rõõm ja kergendus. Ja täna rõõmustavad koos meiega karatšaid siin Kaukasuse lumiste tippude all. Saame oma planeeritd matku jätkata. Paljud meist tõusevad paari päeva pärast Euroopa kõrgeima mäe – Elbruse tippu ....
Subscribe to:
Posts (Atom)